יום ראשון, 3 באפריל 2011

ברוכים הבאים למסלול הירוק

יצאתי בתחושה מאוד לא נוחה, בלשון המעטה, מישיבת הוועדה המקומית שהתקיימה בתחילת השבוע. אחרי מספר עניינים טכניים, התחלנו לדון בארבע בקשות שהונחו לפיתחנו. ישיבה אחת – ארבע בקשות – ולכולן מכנה משותף אחד: בנייה ללא היתרים שבאה לקבל הכשר בדיעבד.

האחד בנה מחוץ לקווי בניין, אצל השני יש חריגה ממספר יחידות הדיור, השלישי בנה במטר מעל המותר וגם הוסיף בריכה, והרביעי ככל הנראה חורג מהיקף הבנייה המותר במגרש. בכל המקרים אין בכלל שאלה בדבר החובה לקבל היתר בקשר לכל אותן הקלות, כאשר חלק מהפרות הבנייה מהוות סטייה ניכרת אותה כלל לא ניתן לאשר. גם למבקשים לא היה ספק שהם צריכים היתר והם דאגו לבקש אחד שכזה, אבל כשההיתר לא ניתן ולעיתים אף סורב, הבנייה לא נעצרה לרגע, וכל המבנים בנויים לגמרי, חלקם אף מאוכלסים ללא היתרים.

האמת, שיש עוד דבר משותף לכל הבקשות – בכולם הבנייה גרמה למאבקים מקומיים. שכנים הגרים בסמוך לפרויקט החורג והלא חוקי נאלצים לנהל מאבקים משפטיים מרים, שעל חלקם יכולים כל תושבי העיר לקרוא בעיתונות המקומית. במקום שהעירייה תוביל ותדאג לכיבוד החוק ותשמור על התושבים – התושבים הם שצריכים, באמצעות עורכי דין ומהנדסים שאת שירותיהם הם שוכרים תמורת כסף יקר ותוך השקעת זמן ניכרת, להבטיח את חוקיות הבנייה בעיר. האנרכיה השוררת בתחום אכיפת חוקי הבנייה, מביאה למתחים קשים ומיותרים בין התושבים.

כששאלתי מספר פעמים בישיבה, איך זה יכול להיות שמבנים נבנים כך ללא היתר, עד שלב בו למעשה בנייתם הסתיימה? איך זה ייתכן שאותם מבנים גם מאוכלסים? נעניתי שוב ושוב, וזו לא הישיבה הראשונה שאני מקבל את התשובה הזו, שאין מספיק כוח אדם וכלים נאותים לאכיפה. עם כל הכבוד, זאת לא תשובה מקובלת. בטח שלא בעירייה עם תקציב של מעל ל- 300 מיליון ש"ח בתקציב השוטף ועוד קרוב ל- 200 מיליון ש"ח בתקציב הפיתוח (שחלקו מוסט למימון עלויות מחלקת ההנדסה, שאחראית בין השאר גם על הפיקוח על הבנייה).

אמנם, אני לא מאמין גדול במקריות, ואני אחד שסבור שלכל דבר יש סיבה, גם כשמדובר בהחלטה לא לפעול בקשר לעניין מסוים, אבל את השאלה האם יש לכך מניעים כאלה או אחרים, צריכים לברר גופים אחרים במדינה.


אני מתכוון כן להעלות בישיבת המועצה הקרובה את הנושא לדיון, למשל לברר מה כוח האדם האחראי על האכיפה ובדיקת חריגות הבנייה בעיר, מספר ההליכים שננקטו כנגד מפירי חוק, כמה הריסות בוצעו בפועל, וכ"ו. אודה אם תשתפו אותי ב"חוויות" דומות שקרו לכם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה