יום שלישי, 6 באוקטובר 2009

הכלב הוא ידידו הטוב של האדם – עד שזה מגיע לשתיה מפה לפהביום כיפור, שבו מבוגרים וילדים, ברגל או על אופניים, השתלטו על הרחובות, חשבתי לעצמי: למה בעצם הדבר לא אפשרי כל ימות השנה? למה רובנו יושבים ספונים בבתים שלנו, במקום לצאת לרחוב, לפגוש אנשים אחרים, ורחמנא ליצלן – לעשות קצת ספורט?

ראש העירייה של שכנתנו מצפון חשבה שזה דווקא רעיון נחמד והקימה רשת של שבילי הליכה עם סימוני מרחקים, תאורת רחוב מסודרת ואפילו ברזיות. אצלנו גם יש ברזיות, בעיקר בגינות הציבוריות, אבל בהיעדר גינות כלבים מסודרות, רוב הברזיות האלה משרתות של ידידו הטוב של האדם – ואתם באמת הייתם רוצים לשתות מפה לפה עם הכלב של השכנים?

הנה החלום שלי:

שבילי הליכה למתחילים ולמיטיבי לכת, עם סימון ברור על המדרכה ("שביל הלבנים הצהובות"), עם שילוט על המרחק שעברת, עם תאורה, ובמיוחד – עם ברזיות נפרדות לבני אדם ולכלבים.

וכשאני חולם, אני חולם בצבעים:

המסלול הירוק – מסלול למתחילים במרכז העיר: מתחילים מפינת סוקולוב ואז"ר וצועדים את כל אז"ר (גם ירידה, גם עלייה), פונים ימינה לאוסישקין, עולים בצעידה נמרצת עד כיכר העירייה, אחר כך יורדים את אוסישקין (ולא נעצרים לעשות window shopping בכל חנות שנייה), פונים ימינה לראשונים, שוב ימינה לסוקולוב, ועולים-יורדים-עולים במרץ עד פינת אז"ר. מרחק כולל: כ-3.5 ק"מ. בקצב הליכה ממוצע של 6 קילומטר לשעה תסיימו את המסלול ב-35 דקות.

המסלול האדום – מסלול למתחילים לכיוון נווה מגן ומורשה: מתחילים באוסישקין פינת ראשונים, צועדים לכיוון המשטרה, משם ממשיכים על טרומפלדור עד הכיכר. בכיכר פונים שמאלה למלכים ויורדים את כל הרחוב, עד שמגיעים לצומת עם שבטי ישראל ליד אזור התעשייה. עולים בשבטי ישראל ויוצאים שוב בכיכר המשטרה. ממשיכים עוד קצת עד צומת הראשונים-אוסישקין וסיימנו. מרחק כולל: כ-3.5 ק"מ. בקצב הליכה ממוצע של 6 קילומטר לשעה תסיימו את המסלול ב-35 דקות. אם לעומת זאת תחליטו שאתם הולכים אותו בכיוון ההפוך, תגלו שזה ייקח קצת יותר זמן, כי המלכים בעלייה זה כבר לא כל כך פשוט.

המסלול הכחול – מסלול מיטיבי לכת: מתחילים בסוקולוב פינת אז"ר, ממשיכים על אז"ר, פונים ימינה לאוסישקין, עולים בצעידה נמרצת עד כיכר העירייה, מחזירים את הנשימה בירידה של אוסישקין, פונים שמאלה בראשונים, צועדים עד כיכר המשטרה, ממשיכים על טרומפלדור, ומשם בכיכר שמאלה למלכים, ומרחוב המלכים הישר לשבטי ישראל עד כיכר המשטרה, שמאלה לראשונים ומאמץ אחרון לפני סיום עד סוקולוב, ימינה בסוקולוב ובעלייה-ירידה-ושוב עלייה עד אז"ר. מרחק כולל: כ-7 ק"מ. בקצב הליכה ממוצע של 6 קילומטר לשעה תסיימו את המסלול בשעה ועשר דקות.

המסלול הכתום - יוצאים להרפתקה (באדיבות נועם גרובר) מסוקולוב פינת ביאליק, במלוא הכוח לכיוון הכפר הירוק, ימינה ברח' השרף ומאיצים בירידה עד שפונים ימינה לרח' הלבונה, מתעקלים עם הכביש ומתחברים לרח' הדיה ומיד שוב ימינה לרחוב למרחב, איתו ממשיכים לא מעט עד שפונים שמאלה בויצמן, שהופך די מיד לז'בוטינסקי (יש האומרים שזהו המקום היחיד בו ויצמן וז'בוטינסקי מתחברים...), ביצחק אלחנן פונים ימינה עד לסוף הרחוב, שם פונים ימינה בקהילת וילנה וחוזרים שוב לרח' למרחב בו פונים שמאלה, כמעט עד לסופו. ימינה לרח' האלה, שמאלה באני מאמין ושוב ימינה ברח' המעפילים, בו ממשיכים עד לרח' כצנלסון, נותנים דחיפה אחרונה בעלייה, ליד קולנוע כוכב שמאלה ומיד ימינה לסוקולוב, בו חוזרים לנקודת המוצא בהצטלבות הרחובות סוקולוב וביאליק. סה"כ כמעט 5 ק"מ.

אפשר לארגן גם קבוצות הליכה בימים קבועים ובשעות קבועות – כי משעמם ללכת לבד, הקבוצה מדרבנת ותמיד פוגשים אנשים חדשים.

ובחזרה למציאות: אם אתם כבר יוצאים להליכה, קחו מים, מפה, וסט מחזיר אור ופנס. כי מהברזיות לא הייתי שותה, סימון שבילי הליכה אין, וגם התאורה לא תמיד עובדת.

תגובה 1:

  1. אבי החלום אכן אוטופי אבל כנראה שזה לא בראש סולם העדיפות של ראש העיר ולכן אין לכך תקציב. גם לא סביר שדורון יתעסק עם זה לא נראה כי הוא עוסק בספורט. נוסף לכך חסר גם גינת מתקני ספורט וכושר מאותה סיבה.

    השבמחק